Nárok na PPM při změně zaměstnavatele. Mám možnost z částečného úvazku čerpat PPM nebo ne?

Zodpovězené
7. bře 2022

Dobrý den,

prosím o Váš náhled na moji situaci. Mám jedno dítě a v současné době jsem těhotná.

Budu mít za těchto podmínek nárok na PPM?

Pracovní smlouva na dobu určitou, ze které jsem 1.7. 2019 odcházela na první PPM - skončila 30.7. 2019.
1.10. 2019 jsem nastoupila do jiného zaměstnání na částečný úvazek, kde jsem pracovala do 30.6. 2021, a pak jsem odešla na RD (k tomu prvnímu dítěti). Smlouva stále trvá, je na dobu neurčitou. Termín porodu je v říjnu 2022. Prvnímu dítěti budou 3 v srpnu.

Mám možnost z toho částečného úvazku čerpat PPM nebo ne?

Děkuji za Váš čas.

Dobrý den,

děkujeme za Vaši otázku a podrobné popsání Vaší situace.

Nárok na PPM budete mít v případě, že při nástupu na mateřskou dovolenou (termín si můžete zvolit v období mezi 6. až 8. týdny před termínem porodu) budete stále zaměstnaná nebo v ochranné lhůtě. Píšete, že máte smlouvu na dobu neurčitou, je tedy pravděpodobné, že zaměstnaná v tomto čase budete. Pro nárok na PPM není rozhodující výše úvazku.
Z toho, co jste nám napsala, byste měla splňovat také druhou podmínku nároku na PPM a to, být v posledních 2 letech minimálně 270 dní nemocensky pojištěná - do této doby se počítá také doba rodičovské dovolené.

Přejeme Vám klidné dny a zdraví celé Vaší rodině.

Tým Poradny Na počátku

Na počátku, o.p.s.
www.napocatku.cz
tel.: 774 440 821
e-mail: poradna@napocatku.cz