Nakupování zboží v Polsku a prodej v ČR. Co vše musím v rámci podnikání dokladovat?

Zodpovězené
5. čer 2022

Dobrý den,

ráda bych v Polsku nakupovala zboží a zde v ČR ho prodávala s tím, že bych vedle zboží z Polska prodávala i své ručně šité zboží.

Musím při živnosti dokládat i výdaje v Polsku? Nebo dokládám jen výdělek?

Děkuji Vám.

Dobrý den,

při nákupu zboží ze státu EU nakupujete bez DPH a to potom platíte v ČR. (Tomuto systému se říká reverse charge.). Pokud v ČR nejste plátce DPH, je potřeba se stát identifikovanou osobou a DPH platit.

Co se týče nákladů, záleží, jestli podnikáte na živnost nebo na s.r.o.. Při živnosti můžete náklady dokládat nákladovým paušálem a nebo skutečné náklady. Pokud začínáte, doporučuji si vést skutečné náklady a potom si určit, jestli jsou vyšší nebo nižší, než by byl paušál a podle toho dělat daňové přiznání.

V s.r.o. vždy dokládáte skutečné náklady.

🟡👉 Tip pro Vás: Začněte nejprve prodávat své ručně šité zboží. S mnohem nižšími náklady (časovými i finančními) si ověříte, že jste schopná své výrobky prodat, naučíte se marketing. Pokud to půjde dobře, můžete rozšiřovat.

Často totiž vidím u podnikatelů v začátcích, že mají skvělý nápad a neumí ho prodat a končí v mínusu. Proto vidím jako zásadní ověřit, že jste schopná zboží dobře prodat.

🟡👉 Druhý tip: Přidejte se do podnikatelské skupiny na FB, Společně nahoru. Tam nasajete spoustu informací o prodeji a marketingu a také tam můžete každou neděli propagovat své zboží. Přidejte se tady: https://www.facebook.com/groups/spolecnenahoru

🟡👉 Třetí tip: Pokud začínáte s podnikáním, koukněte se na moji mailovou sérii zdarma, ve které ukazuji 10 chyb, které nemusíte udělat. Díky tomu ušetříte spoustu času i peněz. Podívejte se: https://mentorkalucie.cz/10-nastrah-podnikani/

Ať se daří a kdyby cokoliv, ozvěte se.

Lucie Dědková
máma a úspěšná podnikatelka
www.mentorkalucie.cz