Poradce pro výběr zaměstnání. Existuje takový? Kde ho najít?

Zodpovězené
2. črc 2022

Dobrý den,

můj dotaz zřejmě bude směřován mimo Vaše pole působení, ale i tak mi možná poradíte. Aktuálně se začínám rozhlížet po nové práci. Mám dvě malé děti, nedávno udeřilo 6. výročí, kdy jsem doma. Předtím jsem pracovala ve vědě. Nyní jsem úplně ztracená, protože nevím, co chci dělat a nejsem ani schopna zhodnotit, co můžu nabídnout (mám spíše tendence se podceňovat a nevěřit si, což zřejmě souvisí s dlouhým rodičákem a vyhořením). Zároveň mám poměrně omezené představy o možnostech dnešní doby. Evidentně nějaký potenciál mám, před měsícem jsem dokončila PhD., ale nevím, zda dál pokračovat ve svém oboru, zda vyměnit pracoviště nebo změnit obor úplně.

Existuje, prosím, nějaký poradce, který by se mnou na základě dotazníku/testu/pohovoru otestoval mé schopnosti a preference a trochu mě nasměroval?

Kde takového člověka najít?

Chtěla bych někoho nezávislého, objektivního. Kamarádi samozřejmě mají tendence mě přetahovat k sobě, já se vždy nadchnu, ale poté začnu pochybovat, zda to opravdu chci nebo je to jen pod jejich nátlakem motivace.

Mnohokrát Vám děkuji za jakýkoli podnět.

S pozdravem

M.

Dobrý den,

díky za zprávu.

Ano, takoví lidé jsou, jsou to kariérní poradci. Doporučuji Terezu Ščerbovou, je to moje klientka.

A mimo to bych se zaměřila na důkladné poznání sebe sama:

🟡Sepište si:

  • silné stránky - hledat práci, kde je využijete
  • slabé stránky - vybrat takovou práci, kde je budete využívat minimálně
  • v čem jste dobrá - zkuste napsat 100 věcí. Pište je klidně dlouhou dobu a napište tam všechno (umím uvařit svíčkovou; nenaštvu se na děti, když ječí; umím dát podporu kamarádce při rozvodu atd.).
  • co milujete - opět 100 věcí (vstát jako první; zacvičit si; chodit bosá; organizovat akce atd.)
  • co Vás bavilo jako dítě
  • jaké jsou vaše životní hodnoty, co je pro Vás důležité, co chcete světu přinášet
  • jak vypadá Váš ideální den - ve světě, kde je všechno možné
  • jak vypadá Vaše ideální práce - ve světě, kde je všechno možné

S tímhle sebepoznávacím základem se snáze zorientujete v tom, co je vlastně to Vaše a neovlivní vás ostatní.

Ať se daří.

Lucie Dědková
máma a úspěšná podnikatelka
www.mentorkalucie.cz