Očkování trojvakcínou v těhotenství. Mohla bych se nechat přeočkovat?

Zodpovězené
19. bře 2024

Dobrý den, pane doktore,

zajímalo by mne, zda bych se mohla/měla nechat přeočkovat na záškrt, tetan a černý kašel vakcínou Boostrix?

Jsem nyní 24+3tt, mám zjištěnou preeklampsii na kterou beru od 13. tt Godasal 1,5 tbl denně.

Jsem nerozhodná, zda očkování podstoupit.

Děkuji za odpověď.

Renata

Dobrý den,

děkuji za Váš dotaz. Vakcína Boostrix (nebo alternativa Adacel) je bezpečná i pro těhotné a očkování těhotných proti černému kašli se dlouhodobě doporučuje, a to od 27. týdne. Očkování má velký význam, protože přenesené mateřské protilátky pasivně chrání dítě v prvních 2–3 měsících života, než může být očkováno proti pertusi.

Podrobnější informace jsou např. zde : https://www.vakcinace.eu/doporuceni-a-stanovisk...

Přeji hezký den,

Přeji Vám hezký den,

MUDr. Martin Hynek

gynekolog-porodník, klinický genetik
www.gynfem.cz
www.cfm.gynpor.cz