Špatná chůze dítěte. Poradíte, prosím, cviky, pomůcky, pro nácvik správné chůze?

Zodpovězené
15. dub 2024

Dobrý den,

syn, 4,5 roku, při chůzi plácá ploskami nohou, zároveň se mi zdá, že má vtočené kotníky a celkově nohy do X. Vůbec při chůzi nepoužívá "odpružení" v přední částí chodidla.

Můžete mi, prosím, poradit cviky, pomůcky, pro nácvik správné chůze?

Děkuji

Dobrý den,

děkuji za Vaši otázku. Ve Vašem případě doporučuji nejlépe navštívit dětskou fyzioterapeutku. Vbočené kotníky a špatná chůze, jak ji popisujete může mít více příčin, jedna z nich může být slabé břišní svalstvo a špatné nastavení kyčelních kloubů. Bude nejlepší, když se na fyzioterapii udělá komplexní vyšetření a zjistí se příčina špatné chůze a podle ní se nastaví cviky.

Doma zatím můžete nechat syna chodit po různém typu povrchu (smotané ručníky, kamínky, ortopedické koberečky, apod.) - chůze by měla být drobnými krůčky v podřepu a s hračkou (míč), kterou drží mezi rukama před pupíkem, špičky a kolena směřují dopředu. Více cviků Vás naučí se správným provedením fyzioterapeutka.

Najděte si fyzioterapeutku pro děti ve svém okolí, pokud byste chtěla, ráda pomohu v Praze.

S pozdravem,
Bc. Kristina Bertošová
fyzioterapeutka, osobní trenérka
e-mail: kristina.bertosova@gmail.com
www.bertosova.com