Pupínky. Je možné, že jsou to neštovice?

Zodpovězené
2. říj 2023

Dobrý den,

dcera, 17 m., před týdnem rýma, kašel, lehce řídká stolice. Po týdnu se jí na čele objevily pupínky, dva ve vlasech. Pak dva na ruce, jeden na noze a další den opět jeden na ručičce. Celkem 12 pupínků.

Je možné, že jsou to neštovice?

V kontaktu jsme s nikým nebyly. Je bez teplot. Nesvědí ji to. Po 3 dnech má na těch prvních jakoby "dírku".

Děkuji za odpověď. 🙂

Dobrý den,

o neštovice by se jednat samozřejmě mohlo, i když si nejste vědoma kontaktu s neštovicemi. U neštovic je typický výskyt několika stádií "pupínků". Nejprve začervenání, poté pupínek, poté puchýřek s čirou tekutinou, pak puchýřek s hnisavou tekutinou a na závěr stroupek. Většinou pupínky svědí, ale nemusí to tak být vždy. Většinou neštovice začínají na hlavě, pak se šíří na trup a končetiny, což odpovídá Vašemu popisu.

Přeji Vám krásný den,
MUDr. Pavlína Koucká