Puchýřky na rukou. Co by to mohlo být?

Zodpovězené
10. zář 2023

Dobrý den,

chtěla jsem se zeptat, dceři 3 roky, se objevil jeden jakoby puchýřek na ruce a další den přibyl nový na dlani a ještě pár na ruce výše k rameni a koukala jsem, že to má i na noze. Teploty nemá, nesvědí to.

Co by to mohlo být?

Děkuji moc za odpověď.

Dobrý den,

mohlo by se jednat o tzv. sedmou nemoc (také pod názvem ruka, noha, ústa). Což je infekční virové onemocnění, projevující se vznikem vyrážky charakteru pupínků na dlaních, ploskách nohou a afty v ústech. Dále mohou být pupínky i jinde na těle. Často bývají i zvýšená teplota či horečka, ale nemusí být.

Dále by se mohlo jednat o tzv. parainfekční exantém. To je vyrážka při probíhající viróze, která sama odezní.

Kdyby se přidaly další příznaky, či stávající pupínky přetrvávaly delší dobu, pak doporučuji navštívit Vašeho PLDD.

Přeji Vám krásný den,
MUDr. Pavlína Koucká