Zelený průjem po UM. Může to být umělým mlékem nebo růstem zubů?

Zodpovězené
28. zář 2023

Dobrý den,

dceři je 8,5 měsíce a je týden na umělém mléku (pije ho jen v noci). Poslední dva dny má zelený průjem.

Může to souviset s UM?

Ještě jí postupně lezou zoubky, tak jestli je možné i kvůli zubům?

A co mohu na průjem u takto malého dítěte podat?

Děkuji

Dobrý den,

průjem s růstem zubů souviset může, ale zelená barva průjmu u růstu zubů je neobvyklá.

S nasazením UM by to souviset mohlo, ale také by se mohlo jednat o střevní infekci (gastroenteritidu). V případě přetrvávání průjmu, nebo kdyby se přidaly další příznaky jako horečka či zvracení, tak doporučuji vyhledat lékaře.

Kdyby průjem přetrvával, nepřidaly se žádné další příznaky a vyloučila se střevní infekce, pak bych doporučila změnit UM.

U průjmu doporučuji podávat probiotika, např. od firmy Nestlé z řady BebaCare s názvem Flora. Dále v tomto věku můžete použít lék Tasectan, který vytvoří na střevní sliznici ochranný film, který zkrátí trvání průjmu. Dále můžete také použít lék Hidrasec, který snižuje střevní sekreci a tím zkracuje délku průjmu. Důležité je dodržovat pitný režim. Ev. při těžším průjmu podávat Orální rehydratační roztok jako např. Kulíšek. Dále je vhodná šetřící dieta (rýžovomrkvové pyré apod.).

MUDr. Pavlína Koucká
dětská lékařka