Zácpa u dvouletého dítěte. Je nějaký doplněk stravy, který by mohl pomoci?

Zodpovězené
31. črc 2023

Dobrý den,

byla bych Vám vděčná, kdybyste mi dokázala poradit. Mám synka (zanedlouho bude mít 2,5 roku) a má stolici 1x za 5-9 dní. Velmi u toho pláče, je neklidný. Někdy mu trvá i 3 dny, než se mu podaří vyprázdnit. Ze zoufalství už mu v posledni době dávám glycerinové čípky, aby se tolik netrápil. Paní Dr. doporučila užívat Lactulosu. Užíval ji asi měsíc, nicnémě změna velice žádná a teď už ji ani nechce.

Jedlík není velký, spíš naopak. Jeho jídelní repertoár je dost jednostranný. Přesto sní denně nějaké ovoce, zelenině moc nedá. Zkoušela jsem i kompoty, ale ty také nechce.

Je snad nějaký doplněk stravy, který by mu mohl pomoci?

Děkuji za odpověď.

Hanka

Dobrý den,

zácpa se řeší navýšením příjmu tekutin. Dále také vysokozbytkovou stravou (jídla s vysokým podílem vlákniny, tj. např. zelenina, ovoce). Můžete vyzkoušet take vlákninu od firmy Nestlé z řady BebaCare. Dále, pokud nepomáhá lactulóza ani glycerinové čípky, tak bych doporučovala projímadlo Forlax, který je na lékařský předpis.

MUDr. Pavlína Koucká
dětská lékařka