Bolest bříška. Z čeho by to mohlo být?

Zodpovězené
24. črc 2023

Dobrý den,

syn (2 a půl roku) si mi poslední týden až dva stěžuje na bolest bříška. Moc nejí, ale denně vypije tak 10 hrnků mléka. O bolesti se zmíní jednou za den. Cca měsíc zpátky měl střevní chřipku, tak si říkám, jestli by to s tím nemohlo souviset. Kvůli bříška nepláče, ani nekňourá. Je pořad stejně veselý, tak nechci plašit a hned letět k doktorce. Stolici má jednou za dva dny. Poslední dva dny se tam objevila dvakrát krev. Měl ji tvrdou a nešlo mu to. Potom to už bylo v pořádku.

Z čeho by to mohlo být?

Jak mám v tomto případě pokračovat dál?

Děkuji

Dobrý den,

synův problém by mohl být způsoben zácpou a díky ní vzniklé fisuře (prasklině) v oblasti konečníku. Při jejím vzniku mohlo dojít k tomu krvácení po stolici. Doporučuji hodně tekutin (ale vhodnější je voda než mléko), užívat vlákninu (např. od firmy Nestlé z řady BebaCare). Dále bych také doporučila užívání probiotik (též např. od firmy Nestlé z řady BebaCare). Po prodělání střevní virózy, mohlo dojít k alteraci střevního mikrobiomu. Dále ev. glycerinové čípky.

Kdyby zácpa přetrvávala a činila obtíže, pak je vhodné užívání také projímadel, ale po poradě s Vaším pldd.

MUDr. Pavlína Koucká
dětská lékařka