Reprodukční imunologie. Je to zbytečné? Případně, co jiného byste doporučil?

Zodpovězené
14. lis 2023

Dobrý den, pane doktore,

již 3 roky se s partnerem snažím otěhotnět (oba 32 let), z toho 2 roky docházíme do CAR. Zde jsme podstoupili různá vyšetření - já hormonální profil, folikulometrie, průchodnost vejcovodů, on spermiogram, oba genetika - vše v pořádku. Celkem 4x jsme absolvovali inseminaci, ale bez úspěchu. Oba nekouříme, alkohol výjimečně, užíváme vitamíny na podporu plodnosti, já jsem také začala chodit na fyzioterapie.

Nyní nám už nabízejí pouze IVF. Nicméně já s tím nejsem smířená, když se nenašel žádný problém. Měla jsem zájem o vyšetření reprodukční imunologie nebo u partnera DNA fragmentace spermií, ale bylo mi řečeno, že je to zbytečné a udělalo by se to až po případném neúspěchu s IVF.

Mohla bych Vás poprosit o názor, zda si myslíte to samé, případně o nějaké doporučení, co bychom ještě mohli udělat/podstoupit?

Mnohokrát děkuji za Vaši odpověď.

Dobrý den,

ano, souhlasím s lékařem, že po 3 letech snažení a sérií IUI je na řadě IVF - má pravdu i v tom, že imunologie a fragmentace nejsou vyšetření první volby.

Moc držím palce.

MUDr. Štěpán Machač, Ph.D.
vedoucí lékař IVF Clinic Olomouc
www.ivfclinic.cz