Proč mám po 8 letech užívání HA problém s těhotenstvím?

Zodpovězené
19. bře 2024

Dobrý den,

od 17 let jsem užívala po dobu osmi let HA. Teď se už 2. rokem snažíme s manželem o dítě a bohužel bez úspěchu. Chodíme po CARech a vyšetřeních, no vše máme zatím oba v pořádku.

Doslechla jsem se i dočetla, že to, že se nám nedaří, jsem si mohla způsobit právě antikoncepcí. Může to být pravda?

Děkuji

Dobrý den,

užívání antikoncepce nemá žádný vliv na pozdější schopnost ženy otěhotnět. Naopak kombinovaná hormonální antikoncepce představuje ochranu reprodukčního zdraví - chrání Vás před cystami, před hlubokým pánevním zánětem, před endometriózou. Dnes jsou na trhu navíc i přípravky s novým typem přirozeného estrogenu, který je šetrný a bezpečný nejen pro uživatelku, ale i pro životní prostředí. Při užívání hormonální antikoncepce má žena pravidelnou a slabou menstruaci a je bez potíží (nedochází k vynechání menses, bolesti, silná menstruace). A tato její výhoda je současně i její nevýhodou - žena má dojem dobrého reprodukčního zdraví a nenapadne ji, že se jedná o projev užívání antikoncepce.

Jestli počítám dobře, je vám 25 let - v tomto věku je prognóza otěhotnění velmi dobrá. A pokud jsou všechna vyšetření v pořádku, je to vlastně divné, že nejste těhotná a doporučovala bych posunout se k dalším metodikám reprodukční medicíny - podpora ovulace, časovaný styk, inseminace, případně další vyšetření. Vaše situace by vypadala asi úplně stejně, i kdybyste antikoncepci neužívala, ale tuto variantu se nedozvíme - jak by to bylo, kdybyste se rozhodla jinak.

Přeji Vám brzké těhotenství a věřím, že tomu tak bude!

Přeji Vám krásný den!
MUDr. Vladimíra Bernátková
gynekolog, porodník