Jako kojenec přestal jíst. Poradíte, prosím, jak na něj?

Zodpovězené
27. únor 2022

Dobrý den, paní doktorko,

před 4 lety se nám narodil syn, míry váhy průměrné. Kojený byl první 4 měsíce. Běžně přibíral, navykl si na zeleninové a masové příkrmy.

V 10 měsících začal vynechávat jídla, to bylo září - jak během dne, tak i celé dny. Nakonec jsme měli problém do něj i Sunar dostat, cca říjen/listopad, to měl rok. Vyhladovět se nedal, radši usnul. Pak se vrátil ke chlebu a kukuřičným křupkám. V tom období přibral do jídelníčku některé ovoce, pečivo, dokonce tvarohové buchty.

V 16 měsících měl přesně 9 kg, 80 cm. Od 10. do 16. měsíce spadl o 2 percentilová pásma (z 25. na 3.), ale prakticky neustále trochu přibíral. Kromě Sunaru, ovoce a pečiva nic nejedl...

Časem začal jíst maso a přílohy, polévky - jen vývary masové/zeleninové, jogurty tvarohy, ovoce, zelenina. Nejí sýry a kaše = luštěninové, ovesné, pšeničné, krémové polévky, pudink. Platí doteď.

Ráno v 7:15 sní celý chleba se šunkou, svačinu nemá, nejedl by oběd. Na oběd v 11:30 vždy maso + příloha, odpoledne (čas jak vyjde, cca v 16 h) ten tvaroh/jogurt nebo chléb s něčím. Večeře v 18 h opět maso + příloha nebo teplá večeře s bílkovinou (míchaná vejce). Většinou dáváme ještě večeři ve 20 h. Stávalo se nám, že nemohl z hladu usnout.

Ve 4 letech MUDr. provedla testy z krve na lepek, štítnou žlázu a železo, vše negativní, měl 100 cm a 13 kg.

Podstrojovat mu nechceme, ať má správné návyky. Sám jíst moc nechce, vždy pomůžeme dokrmit, ale to se nám zdá taky nezdravé, nebo bez dokrmení od stolu odbíhá. To jsou taky velké otázky, protože teď by mu dokrmení/podstrojování třeba pomohlo, ale návyku by se pak těžko zbavoval.

Budu ráda za Váš komentář, jakýkoliv nápad, jak na něj.

Dekuji Vám moc.

S pozdravem

Pavla

Dobrý den, Pavlo,

co se týče skladby jídelníčku, bylo by potřeba spočítat výživové hodnoty jídel, které uvádíte. Rozmanitost se zdá být dobrá, ale zajímala by mě kalorická hodnota. Obzvlášť zastoupení komplexních sacharidů. Být na nízkém váhovém percentilu není velká tragédie, ale u vás došlo k výraznému poklesu, který se nyní nedaří zvýšit. Bylo by vhodné vyhledat nutričního terapeuta (ne poradce), aby zhodnotil jídelníček dítěte a navrhnul případně nějaké úpravy. Popřípadě zařadit do stravy nějaké vysokokalorické produkty. To vše je ale vždy potřeba řešit na základě zhodnoceného jídelníčku a aktuálních informaci.

Co se týče samostatnosti, tak ve Vašem případě se pravděpodobně jedná o začarovaný kruh „manipulace“. Vy POTŘEBUJETE, aby se najed, tím pádem ho raději dokrmíte. On VÍ, že vy potřebujete, aby jedl, takže se raději nechá krmit. Je to jednoduší a má více vaší pozornosti.

Jediná rada, kterou Vám (bez znalosti bližších informací) mohu dát, je zvýšit kalorickou hodnotu podávaných jídel tak, aby nebylo potřeba sníst 30 lžiček, ale stačilo třeba jen 20. Pokud si jídlo do pusy nechce dát a chce být krmen, klidně mu sousto nabrat a vložit příbor do ruky, aby si jej již do pusy vložil sám. Tím „rozbijete“ zajetý stereotyp a dítě začne jídlu věnovat větší pozornost (a tím jíst více).

Hodně štěstí!

Jitka

tel.: +420 792 309 830
web: www.skolapapani.cz
mail: jitka@skolapapani.cz