Opakované záněty močových cest u 3letého dítěte. Jaké bylinky zvolit?

Zodpovězené
29. bře 2022

Dobrý den,

dcerka měla v prosinci 3 roky a za posledních 6 měsíců prodělala už 2 záněty močových cest, kdy jí musela být nasazena ATB. Snažíme se preventivně dělat všechno možné - pije hodně čisté vody nebo neslazeného dětského čaje, používá pouze bavlněné spodní prádlo, ráno a večer ji sprchujeme pouze čistou vodou, posíláme ji často na WC, ať nezadržuje moč atd. a ráda bych udělala maximum pro to, aby se jí to už nezopakovalo.

Je možné užívat v rámci prevence i nějaké čaje nebo bylinné směsi? Anebo se musí "zakročit" hned v začátku, když už dcerka pociťuje pálení a štípání a prevence (dlouhodobá) neexistuje?

Nerada bych, aby když ji to zase chytne, dostala opět další antibiotika a chci jí nějak pomoci - nemluvě o tom, že je to dost nepříjemné pro dospělého člověka, natož pro dítě.

Děkuji Vám za rady a čas.

Katka

Hezký den,

co se týká preventivních kroků, děláte je správně (pitný režim, nezadržování moči atd.), ještě bych doplnil dát si pozor na prochladnutí, takže v chladném počasí teple oblékat, ale to je asi jasné.

A teď k bylinkám. Bohužel u takto malých dětí nelze použít ta nejúčinnější bylina na bakteriální záněty močových cest - medvědice lékařská. Velmi dobrý je pro tento případ i list těhozevu, který spíše seženete pod názvem bucco (či buko). Ani ten však u dětí tohoto věku nedoporučuji, i když podle některých zdrojů ho lze užívat od 3 let. Faktem je, že v domovině tohoto keře, v jižní Africe, ho takto malým dětem dávají. Nicméně obsahuje stopová množství toxického pulegonu a bezpečnost u malých dětí zůstává sporná.

Zbývá ovšem ještě jedna možnost, která u tříletých dětí možná je, a to přípravky s lichořeřišnicí. Nejlépe ve formě tinktury se standardizovaným obsahem účinných látek (glukotropaeolin). S léčbou začněte co nejdříve po projevu prvních symptomů a preventivně můžete podávat čerstvou šťávu z ředkve seté.

Je možno podávat i byliny, které pomáhají s tvorbou moči a tedy s lepším promýváním močových cest. Takto je možno ve formě čaje podávat například nať zlatobýlu, kopřivy a průtržníku.

Držím palce.

S pozdravem

Jan Martin

Fytoporadna Leros ve spolupráci s PharmDr. Janem Martinem, Ph.D.
www.leros.cz | info@leros.cz