Špatné výsledky cytologie před i v těhotenství. Konizace - jak moc je to nebezpečné?

Zodpovězené
19. říj 2020

Dobrý den,

mám delší čas zhoršené výsledky cytologie. Poslední teď v září byl H-SIL. Doktor mi zakázal otěhotnět. Chtěl, abych šla na konizaci, ale ja už tou dobou byla na začátku těhotenství. Čeká mě kolposkopické vyšetrení.

Chtěla bych vědět, jaká je šance, že se během těhotenství vyvine rakovina děložního čípku.

Mám strach, že se to nepodchytí včas, nebo že budu muset těhotenství ukončit. Doktor se mi zmínil, že je možné dělat konizaci i v těhotenství, tak bych ráda věděla , jak moc je to nebezpečné pro dítě, jaká jsou rizika a šance na normální donošení.

Mám hrozný strach o sebe i dítě. Je mi 27 let a jsem v 7.tt.

Děkuji za odpovědi.

Dobrý den,

každá operace má své indikace, podmínky a kontraindikace.
A bude-li Vám po expertní kolposkopii i v těhotenství doporučena konizace děložního čípku, tak je to proto, že její riziko je nižší než vyčkávat až po porodu.
Individuálně nelze rozvoj onkologického onemocnění předpovědět.

Přeji Vám krásný den,
MUDr. Martin Kučera, Ph.D.
Centrum asistované reprodukce Sanus Jihlava
ivf-jihlava@sanus.cz
www.sanus.cz