Špatné výsledky cytologie. Je možný tak rychlý progres během jednoho roku?

Zodpovězené
22. únor 2024

Dobrý den,

ve 21 letech mi byl zjištěn HPV vir 18,16. 2 roky jsem byla sledovaná po 6 měsících na onkogynekologii pro LSIL. Stav byl neměnný, tak mi řekli, ať chodím už pouze 1x ročně ke svému gynekologovi. Rok 2022 v prosinci rok, od prvního porodu, byly výsledky ok. Další prevence proběhla v prosinci 2023 před 2 měsíci, kdy byl na pohled čípek ok. Dnes jsem si volala na výsledky a nejsou dobré. Až mi skončí menstruace mám ihned přijít na nějaký rozšířenejší test.

Doktor říkal, že některé buňky vyšly tak 5x starší než jsem já a že nedokáže teď posoudit, jak vážné to je. Vzhledem k tomu, že mě doktor pozval téměř ihned, mám strach, že stav může být i ve fázi rakoviny.

Je možný tak rychlý progres během jednoho roku?

Snažili jsme se i o druhé dítě, což mi gynekolog po telefonu zatím " zakázal", dokud nebudou nové výsledky. Zmínil také, že mohly být výsledky zkreslené virozou, zánětem apod. Nejsem si vědoma, že před prohlídkou nebo v její době bych nějaký takový stav měla. Omlouvám se, mám opravdu velký strach.

Děkuji a hezký den.

Dobrý den,

progrese změn na děložním čípku může být skutečně velmi rychlá.
Před plánovaným otěhotněním je opravdu vhodné Vaši situaci dovyšetřit a vyřešit.

Přeji Vám krásný den,
MUDr. Martin Kučera, Ph.D.
Centrum asistované reprodukce Sanus Jihlava
ivf-jihlava@sanus.cz
www.sanus.cz