Pokračování k dotazu "Dvojčata v 8. týdnu - pouze jedno se srdeční akcí". Je vůbec reálná šance, že jedno přežije, když druhé odumře?

Zodpovězené
28. čer 2022

Dobrý den,

ještě bych se k předchozímu dotazu chtěla zeptat na asi to nejzásadnější.

Když se jedná o dvojčata, která mají společný gestační vak, je vůbec reálná šance, že jedno z dvojčat přežije, když druhé odumře?

Embryo vpravo má 4,5 mm a srdeční akci, maličké embryo vlevo srdeční akci nemá. Ultrazvuk pořízen cca 7+3, ale velikostně vitální embryo odpovídá méně.

Nebo se mám raději připravit na horší scénář a pravděpodobně těhotenství nedopadne dobře?

Např. jako důsledek zánětu vzniklého po odumření slabšího embrya. Ráda bych věděla, na co se raději připravit.

Předem moc děkuji.

Dobrý den,

pokud dojde k zamlknutí u jednoho plodu, v případě dvojčat se společnou placentou, je opravdu vyšší riziko, že těhotenství nedopadne. V těchto časných fázích to ale není způsobeno zánětlivou komplikací.

Každopádně uvidíte na další kontrole, nic jiného než vyčkat nelze a naděje umírá poslední.

Držím Vám palce!

Přeji Vám hezký den,

MUDr. Martin Hynek

gynekolog-porodník, klinický genetik
www.gynfem.cz
www.cfm.gynpor.cz