Dvojčata v 8. týdnu - pouze jedno se srdeční akcí. Je možné, že se druhé embryo ještě rozeběhne?

Zodpovězené
28. čer 2022

Dobrý den,

chtěla bych se zeptat na 2 věci.

Při ultrazvuku 7+3 dle početí (dokonce 9+3 dle menstruace), byl pouze 1 nechráněný pohlavní styk a dle bazální teploty proběhla ovulace ten den. Byly na ultrazvuku 2 žloutkové váčky a 2 embrya. Jedno embryo bylo 4,5 mm se srdeční akcí a druhé bez. Embryo se srdeční akcí odpovídá o týden méně než dle početí, druhé je ještě menší a srdeční akci nemá.

Je možné, že se druhé embryo ještě rozeběhne, nebo se spíše jedná o syndrom mizejícího dvojčete?

Jedná se o jednovaječná dvojčata. Mají společný gestační vak, ale každé má svůj žloutkový.

Dále bych se chtěla zeptat, jestli je možné provést redukci u jednovaječných dvojčat a v jakém týdnu.

Děkuji

Dobrý den,

děkuji za Váš dotaz. Pokud není detekovatelné srdíčko, jednalo by se o zamlklý potrat. Ale, jestli jedno mělo 4,5 mm a druhé ještě méně, je možné, že srdce nebylo detekovatelné, protože to bylo pod rozlišovací schopností ultrazvuku. V těchto úplných počátcích to není úplně jednoduché k posouzení. Takže klasicky se provádí kontrola s odstupem (ideálně minimálně týden).

Redukce u jednovaječných dvojčat jsou velmi problematické, neboť mají společnou placentu.

Dále odpověď pokračuje u Vašeho dalšího dotazu.

Přeji Vám hezký den,

MUDr. Martin Hynek

gynekolog-porodník, klinický genetik
www.gynfem.cz
www.cfm.gynpor.cz