Jak odstavím roční dcerku od mateřského mléka?

Zodpovězené
14. únor 2023

Dobrý den,

mám roční dcerku, která od tří měsíců začala odmítat prs. Proto jsem mléko odsávala odsávačkou až do jejich prvních narozenin. Mléka bylo dost, ale později jsem už nedokázala pokrýt mlíčko na celý den i noc, proto jsem dokrmovala Bebou. Před měsícem jsem byla nucena užívat Duphaston, tak jsem sice mléko odsávala, ale vylévala. Chtěla jsem ji už úplně odstavit od mého mléka, tak jsem po dobu užívání léku začala prodlužovat časy mezi odsáváním ze 4x denně na 2x denně. Tvorba mléka se snížila. Momentálně odsávám jednou za 24 – 36 hodin, ale mléka je již minimum. Je to cca 40 ml z obou prsů.

Jak postupovat dál?

Prsa se nenalévají a ani nemám pocit plnosti. Chci se dostat úplně na nulu, abych už nemusela odsávat.

Nemůže se stát, že se prsa zapálí?

Děkuji

Dobrý den,

prostě již neodsávejte pravidelně, ale pouze pokud ucítíte napětí v prsou. Pak odsajte, ale jen do úlevy. Prsa můžete chladit (např. mraženou zeleninou v sáčku v utěrce apod). Je dobré pít mátový či šalvějový čaj, také snižují laktaci. Postupně se mléko přestane tvořit úplně, ale pár kapek můžete odsát i několik měsíců po odstavení.

Držím palce.

Přeji Vám krásný den.
Radka Jakubová