Endometrióza a přechod. Co teď mohu čekat?

Zodpovězené
24. led 2023

Dobrý den,

cca před dvěma roky mi byl odebrán levý vaječník, na kterém byla cysta - celá malá pánev byla dost zasažena endometriózou. Od té doby beru Arydii. Vzhledem k mému přibírání a nechutí k sexu mi můj lékař zkusil na podzim napsat jen antikoncepci. Bohužel endo zaútočila a mám opět cystu na druhém vaječníku. S největší pravděpodobností o něj také přijdu - počkáme čtvrt roku, jestli cysta nezmizí. Je mi 37, mám dvě děti, další v plánu není.

Co mohu teď čekat?

Můj lékař se tomu chce vyhnout, aby nenastal přechod, ale v čem to bude horší než teď, kdy vlastně skoro nic nevím a jen beru hormony.

Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

endometrióza se projevuje ve fertilním věku, ostupně po 35. roce života klesá hladina estrogenů a současně i příznaky endometriózy. Ohledně cysty, dle velikosti a dynamiky růstu se rozhodne odstranit nebo ne. Po odstranění cysty dle rozsahu ovariální tkáně, která byla porušena a Váš hormonální stav bude rozhodovat, co dál.

MUDr. Mastura Kadyrová
GENNET - Centrum lékařské genetiky a asistované reprodukce
www.gennet.cz
info@gennet.cz