Celková anestezie u malých dětí. Jaký máte názor?

Zodpovězené
18. dub 2020

Dobrý den,

mám dotaz. Jaký máte názor na celkovou anestezii malých dětí?

Možná nás čeká zákrok (trhání 4 zubu) a paní doktorka doporučila celkovou anestezii (že prý analgosedace u takto malých nefunguje). Malá má 21 měsíců, ale kdy dojde k zákroku ještě nevím.
Mám hrozný strach, jak z předoperačních vyšetření, příprav, samotného zákroku, a jak se bude dcera chovat po probuzení.
Hlavně nechci byt mimo. Chci být od začátku do konce s ní.

Je to možné?

Děkuji

Dobrý den,

nedokážu posoudit indikaci (důvod) trhání zoubků u takto malého dítěte. Můj názor na celkovou anestezii je spíše konzervativní - rodičům doporučuji zvážit, zda je zákrok opravdu nutný. Celková anestezie je určitá zátěž a riziko a měla by se ponechat na odůvodněné operace.
Co se týče doprovodu matky k operaci - při běžných operacích není možná přítomnost rodiče na sále. Při zubním zákroku je to závislé na chodu pracoviště, na dohodě s operatérem a anesteziologem. V Covid epidemii je vše více omezené.

Přeji Vám krásný zbytek dne.
MUDr. Lenka Emmerová