Ukončení pracovního poměru dohodou. Bude se tím ještě nějak krátit podpora v nezaměstnanosti?

Zodpovězené
25. zář 2022

Pěkný den,

mám dotázek prosím. Do konce roku 2022 pobírám rodičovský příspěvek (dítku budou 4 roky). V práci mám smlouvu na neurčito a domluvené neplacené volno. Do práce se vracet nechci - je tam spousta důvodů.

A teď otázka: Když podepíšu ukončení pracovního poměru dohodou (bez udání vážného důvodu) a neseženu práci, nastoupím na pracovní úřad, bude se mi ta podpora ještě krátit?

Vím, že se podpora vypočítává z nějakého průměru, protože jsem nepracovala, ale jde mi o to, jestli se bude ještě ten průměr krátit kvůli té dohodě (bez udání vážného důvodů).

Děkuji moc.

Hezký den,

na Váš dotaz bohužel nedokážu odpovědět s naprostou jistotou.

Dle mého názoru se krátit nebude. Budete žádat o podporu v nezaměstnanosti po ukončení pobírání rodičovského příspěvku, kdy jste v posledních 2 letech fyzicky neodpracovala u zaměstnavatele ani jeden den. Měla by se na Vás tedy vztahovat tzv. náhradní doba pojištění. Podpora v nezaměstnanosti činí v tomto případě v prvních 2 měsících částku cca 5 500 Kč, dále se snižuje.

Jestliže chcete vědět s jistotou, na co budete mít nárok, kontaktujte, prosím, místně příslušný Úřad práce, oddělení evidence a podpor v nezaměstnanosti.

Bc. Adéla Cachová
sociální pracovnice