PPM a rodičovský příspěvek - skorodvojčata. Poradíte, prosím?

Zodpovězené
20. črc 2022

Dobrý den,

dnes jsem běhala 3 hodiny po úřadech a nevím nic. Obracím se proto na Vás s prosbou o radu ohledně PPM a rodičovského příspěvku.
Na mateřskou jsem s první dcerou nastoupila v lednu 2021 a během pobírání PPM mi v květnu 2021 skončila pracovní smlouva na dobu určitou.

Po vybrání PPM jsem začala od září 2021 pobírat rodičovský příspěvek. Rodičovský příspěvek mám pobírat až do září 2023, ale jelikož mám v lednu 2023 termín porodu s druhým miminkem, tak mi končí nárok na rodičovský příspěvek na starší dítě. Zbytek příspěvku, který nestihnu vyčerpat, mi vyplatí stát jednorázově. Ale teď k věci…

1) Paní na ÚP mě zmátla, když mi řekla, zda náhodou nemám opět nárok na PPM??? Já si myslím, že určitě ne, vzhledem k tomu, že mi během mateřské skončila pracovní smlouva a stále znovu nepracuji a pracovat nebudu.

2) Dovybrání rodičovského příspěvku musí v našem případě proběhnout přes žádost na manžela (podmínka - pracující rodič). Na ÚP mi řekli, že sám muž posílá 12 výplatních pásek na ČSSZ, kde mu na základě toho vystaví potvrzení o denním vyměřovacím základu. Toto potvrzení já pak donesu na ÚP spolu s rodným listem miminka a oni nám zbytek příspěvku vyplatí. Paní na ČSSZ mi ale řekla, že žádost o potvrzení o denním vyměřovacím základu jim posílá manželův zaměstnavatel i s nějakou žádostí o dávku.

Vůbec nevím, kdo tedy kam a co posílá?

Sociálka se odkazovala na webovky a na ÚP. ÚP na sociálku. Nikdo mi nebyl schopný říct, o kterých 12 měsících s výplatnicema se bavíme. Paní z ÚP mi řekla, že máme na ČSSZ žádat o to potvrzení už teď. Paní z ČSSZ řekla, že neví, ale že si myslí, že až po porodu, aby bylo vidět, že muž pracoval i v době narození miminka.

3) Rodičák na nové miminko bude pokračovat přese mě nebo půjde taky přes manžela?

Děkuji za odpověď.

Hezký den,

1) Na PPM nárok mít nebudete. Nárok by vzniknul pouze v případě, že by trvala původní pracovní smlouva.

2) Co se týká stanovení denního vyměřovacího základu, tak jsem se ještě nesetkala, že by žadatel musel sám dokládat výplatní pásky. DVZ stanovuje OSSZ dle údajů poskytnutých zaměstnavatelem. Na oficiálních stránkách OSSZ je k dispozici formulář "Potvrzení o denním vyměřovacím základu" ovlivňujícím výši rodičovského příspěvku společně s postupem, jak ho správně vyplnit. Ten musíte následně doložit na Úřad práce k žádosti o jednorázovou výplatu rodičovského příspěvku.

3) Nový rodičovský příspěvek budete dále čerpat klasicky přes sebe.

Bc. Adéla Cachová
sociální pracovnice