Nevím, jak dál nyní postupovat. Co byste poradil?

Zodpovězené
27. únor 2021

Dobrý den, pane doktore,

píši Vám, protože bych se ráda poradila i s Vámi, jak dále postupovat. Již 3 roky se pokoušíme o dítě. Ani jednou se nezadařilo. Já: 29 let, PCOS (amh 7), leiden hetero., manžel 29 let vždy spermiogram v pořádku, avšak poslední dva dopadly špatně, poslední před týdnem byl počet spermií pouze 2 mil. (ještě v listopadu byl 20 mil.), manžel půjde na vyšetření k urologovi, jediný důvod nás napadá prodělaný Covid. Oba nekuřáci, štíhlí lidé.

Už jsem brala několikrát Femaru i Clostyl (vždy 1-0-1) na oboje reaguji dobře, vždy jsou folikuly. Avšak nedaří se. Podstoupila jsem 2x IUI.

A nyní se ptám. Mám zkusit příští měsíc další IUI, nebo jít rovnou do IVF, nebo dát vaječníkům pár měsíců pauzu a následně IVF?

Moc děkuji.

Dobrý den,

až 40 % pacientů na naší klinice má po Covid infekci horší spermiogram. Takže počkejte 3 měsíce, a pak jděte do IVF.

Moc držím palce.

MUDr. Štěpán Machač, Ph.D.
vedoucí lékař IVF Clinic Olomouc
www.ivfclinic.cz