"V" sed u dětí. Proč je špatný?

Zodpovězené
20. dub 2023

Dobrý den,

v poslední době se často setkávám, že si děti sedávají do "V" sedu. Slyšela jsem, že je to špatně.

Můžete mi prosím napsat, proč?

Co jim to může způsobit a jak to napravit?

Děkuji moc.

Dobrý den,

ano, opravdu, tzv. „W“ sed není pro malé děti vůbec vhodný, jelikož při něm dochází k přetěžování a velkému tlaku na všechny klouby dolních končetin (kyčle, kolena, kotníky a základní kloub palce). Toto sezení podporuje vnitřně rotační postavení dolních končetin, které je pak neideální ve vzpřímeném postoji. Zároveň sedem do písmena W nedochází ke správné aktivaci středu těla, která je rovněž pro vývoj dítěte nesmírně důležitá. Tento sed nejčastěji využívají a vyhledávají právě děti s neideální aktivací středu těla, protože jim přináší více bodů opory a dítě se tak cítí stabilněji.

U dětí je důležité podporovat všestranný pohyb, lezení a sed opravovat, a to jak manuálně, kdy dítěti dopomáháte srovnat nožky, tak i slovním pokynem. Cílem je poté trénovat aktivaci hlubokých stabilizačních svalů, rovnováhu, koordinaci, využívat pomůcky a učit sed v jiných pozicích. Pokud však tento způsob sezení dlouhodobě přetrvává, určitě je vhodná návštěva fyzioterapeuta.

Dovolím si Vás odkázat na článek, ve kterém vše vysvětluji velice dopodrobna a kde také najdete tipy, jak dětem, které si často do „w“ sedu sedají, pomoci.  https://fyzionozka.cz/sedi-vase-dite-spravne-po....

Krásný den.

Soňa

Mgr. Soňa Barvenčíková
Fyzioterapeut | Fyzioporadna, výběr vhodného zboží
mail: fyzioporadna@spokonozka.cz
tel: +420 728 182 829
Web | Blog | Facebook | Instagram