První odrážedlo. Jaký máte na něj názor?

Zodpovězené
27. dub 2023

Dobrý den,

chtěla bych se zeptat na názor na toto odrážedlo pro 15měsíční dceru - https://www.scootandride.cz/detske-odrazedlo-hi...

Mockrát děkuji za odpověď.

Dobrý den,

s tímto odrážedlem se setkávám poprvé, proto ho mohu hodnotit jen na základě uvedených informací v popisku produktu. Toto odrážedlo má nastavitelné tři výšky sedátka a řídítek, otázkou je, jestli je to dostačující, vzhledem k tomu, jak děti rychle rostou. Výška sedadla by měla být vždy nastavena tak, aby dítě v sedě dosáhlo na zem celými chodily, když má natažené nohy. Řídítka by neměla být nastavená ani nízko ani vysoko, dítě by se nemělo hrbit či zvedat ramena a lokty.

Sedátko na mne působí, že je dost široké, a právě chybou širokého sedátka je to, že neumožní ideální nastavení kyčlí. Z obrázku to také vypadá, že odrážedlo má plastová kolečka, vhodnější jsou kolečka nafukovací, které lépe tlumí nárazy a „nedrncají“.
Raději bych Vám doporučila jednostopé odrážedlo typu first bike atp.

Dovolím si však ještě zmínit, že takovýto typ odrážedla, kde si dítě osvojuje rovnováhu, je vhodné pro již zdatného a stabilního chodce, pro dítě, které stejně tak umí i dobře běhat. Pokud byste odráželo začali používat příliš brzy, mohlo by to negativně ovlivnit vývoj chůze. Přestože se každé dítě vyvíjí svým tempem, tak vyspělá chůze dítěte nastává někdy mezi druhým až třetím rokem života. Dítě by tedy mělo umět samo stabilně chodit, vykročit, zastavit, změnit směr, překonat překážku … Odrážedlo pohybové aktivity doplňuje, nikoli nahrazuje. A co se týče dvoustopých odrážedel, tak ty spíše nedoporučuji, často mají fixní sedačku a řídítka i plastová kolečka. Pro motorický vývoj nebývají vyhovující.

Přeji Vám šťastnou ruku při výběru vhodného odrážedla i správného načasování.

Soňa

Mgr. Soňa Barvenčíková
Fyzioterapeut | Fyzioporadna, výběr vhodného zboží
mail: fyzioporadna@spokonozka.cz
tel: +420 728 182 829
Web | Blog | Facebook | Instagram