Karpální tunel. Jaké cvičení a pomůcky jsou vhodné?

Zodpovězené
20. dub 2023

Dobrý den,

prosím o radu ohledně potíží s karpálním tunelem.

Lze cvičením tyto potíže zcela odstranit?

Jaké cvičení a pomůcky jsou vhodné?

Předem děkuji za odpověď.

Dobrý den,

problémy s karpálním tunelem určitě můžete zmírnit cvičením a rovněž i nápravou Vašich stereotypů.

Pokud si nejste jistí, jak správně cvičit, zvažte nejprve návštěvu fyzioterapeuta, který Vám vhodné cviky ukáže a naučí Vás, jak si při potížích ulevit.

Obecně se zaměřte na pravidelné cvičení nejen v oblasti ruky a zápěstí, ale také na postavení ramene a celé horní končetiny, nezapomínejte ani na správné držení těla. Ze svých zkušeností doporučuji při problémech využívat tejpování, zařadit nejrůznější protahovací cviky, pravidelně procvičovat celé horní končetiny, zápěstí, prsty. Pokud pracujete na počítači, zaměřte se na správnou ergonomii pracovního místa a myši, používáte-li ji. Stejně tak si zkontrolujte, zdali používáte vhodnou podložku pod myš, a zda-li byste nepotřebovali korekci sedu u pracovního stolu. K uvolňovacím a protahovacím cvikům můžete využívat nejrůznější pomůcky, jako jsou např. ježkovací míčky, overball nebo třeba i Pranamat pomůcky, se kterými uvolníte celou vaši páteř.

Pokud se jedná o závažnější problém, lze na určitou dobu použít také ortézu.

Jelikož neznám Váš přesný stav, tak Vám takto na dálku nemohu zaručit, že cvičením docílíte úplné nápravy. Potýkáte-li se s mírnější formou, tak lze úspěch konzervativní terapie zaručit. Pokud se ale problémy opakují a konzervativní terapie nepomáhá, je běžné, že se nereagující stavy operují. V těchto případech, dojde-li k operaci, je velmi důležitá následná rhb péče o jizvu.

Ať potíže brzy ustoupí.

Krásný den, Soňa

Mgr. Soňa Barvenčíková
Fyzioterapeut | Fyzioporadna, výběr vhodného zboží
mail: fyzioporadna@spokonozka.cz
tel: +420 728 182 829
Web | Blog | Facebook | Instagram