Mám nárok na mateřskou?

Zodpovězené
8. čer 2022

Dobrý den,

chtěla bych se zeptat, zda-li budu mít nárok na mateřskou, když jsem pracovala na DPČ.

Podmínku 270 odpracovaných dní v rozmezí 2 let splňuji, ale od února jsem na neschopence kvůli rizikovému těhotenství. Bylo mi řečeno, že v den nástupu na mateřskou musím být nemocensky pojištěná - odvést ze mzdy sociální pojištění.

Ale jak to funguje, když jsem teď na neschopence a ten příjem z ní je nižší, zdravotní pojištění za mě platí stát, ale jak je to u toho sociálního?

Počítá se doba na nemocenské do nároku na mateřskou i v rámci DPČ?

Děkuji za odpověď a přeji hezký den.

Dobrý den,

děkujeme Vám za důvěru, s jakou se na nás obracíte.

Ptáte se nás, zda máte nárok na PPM v případě, že jste zaměstnaná na DPČ.
Peněžitá pomoc v mateřství (PPM, lidově mateřská) je dávka nemocenského pojištění a nárok na ni vzniká za splnění dvou podmínek v době nástupu na PPM (to je 6 až 8 týdnů před předpokládaným termínem porodu). Obě podmínky musejí být splněny současně.

1. V posledních dvou letech jste byla minimálně 270 dní nemocensky pojištěná.
Píšete, že jste momentálně na neschopence. Ptáte se, zda se Vám počítá také tato doba. Do nároku na PPM se započítává doba pobírání nemocenské - záleží tedy na tom, zda pobíráte nemocenskou či nikoliv. Pokud pobíráte nemocenskou, jste stále nemocensky pojištěna a i tato doba se Vám do nároku na PPM započítává.

2. V době nástupu budete nemocensky pojištěná.
Tuto podmínku splníte za předpokladu, že v měsíci, kdybyste měla nastoupit na PPM bude Vaše mzda vyšší než 3.500 Kč a budete z ní platit nemocenské pojištění.

Pokud byste potřebovala podrobnější informace k Vaší situaci, doporučujeme Vám kontaktovat ČSSZ.

Přejeme Vám pevné zdraví a klidné těhotenství.

Tým Poradny Na počátku

Na počátku, o.p.s.
www.napocatku.cz
tel.: 774 440 821
e-mail: poradna@napocatku.cz