Dítě nadmíru vnímá zvuky. Mohlo by se jednat o nějakou poruchu?

Zodpovězené
25. únor 2022

Dobrý den,

syn, 14 let, nesnese, aby vedle něho někdo jedl! Vadí mu ten zvuk kousání, popř. i třeba mlasknutí atd. Začne být úplně nervózní, až hysterický a musí odejít (nebo my). Říká, že neví proč mu to tak vadí.

Je to nějaká porucha?

Děkuji.

Míša

Hezký den,

těžko takto soudit jenom z tvého dotazu, pokud je to omezující pro něj nebo pro vás, tak bych určitě minimálně zašla k lékaři, abyste věděli, z čeho to může pramenit, a pak se podle toho zařídit, zvolit klasickou či alternativní cestu.

Pokud by se nic neobjevilo, pak bych šla po příčině. Pravděpodobně bych hledala někoho, s kým by si mohl syn promluvit - opět psycholog nebo někdo alternativní, který umí naslouchat a dokáže s dítětem v tomto věku mluvit o jeho pocitech, problémech, atd.

Jinak nadměrný hluk vadí většině lidem s poruchou autistického spektra, což však jistě neznamená, že tuto poruchu musí mít tvůj syn. Jak jsem psala výše, určitě bych zjistila o co se jedná, a pak hledala řešení.

Držím palečky. ❤️

Zuzka Janešíková
autorka projektu Životem s dětmi
web: www.zivotemsdetmi.cz
facebook: Životem s dětmi - sdílení rodičů