Zpětné výživné. Je možné jej požadovat?

Zodpovězené
15. únor 2022

Dobrý den,

ráda bych se zeptala... V roce 2018 proběhl soud o svěření péče dcery do mé výhradní péče s výší alimentů 3000 Kč dle dohody mě a exmanžela. Soudkyni se zdála částka velmi nízká, já se však chtěla rozvést, tak jsem s návrhem exmanžela souhlasila. Jeho plat je 45 000 Kč čistého. Do toho od letošního roku pronajímá komerčně dům, kde si zhruba měsíčně přijde na dalších 30 000 Kč.

Jakou výši výživného mohu nyní požadovat (chci požádat v létě, před tím než dcerka půjde do 1 třídy)?

Současně exmanžel mi odmítá hradit cokoliv navíc, už dva roky platím sama pobyty v nemocnicích, kde se léčí dcera, léky, kroužky, ošacení, to vše hradím jen já.

Je možno požadovat i zpětně nějaké výživné, když bylo odsouhlaseno dohodou v roce 2018 u soudu?

Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

zde zasíláme odkaz s orientační kalkulačkou: https://www.vasevyzivne.cz/kalkulacka/. Výsledná částka vychází z doporučených tabulek, ke kterým přihlížejí i soudy a na jejich základě funguje i naše kalkulačka. Vše však záleží na rozhodnutí soudu a lze žádat i o výživné zpětně. Rozumíme, že Vaše situace není jednoduchá, ale pokud otec platí řádně soudem stanovené výživné ve výši 3 000 Kč, tak bohužel nemá povinnost hradit finance nad rámec této určené částky, proto Vám určitě doporučujeme, abyste si o navýšení alimentů zažádala co nejdříve.

Přeji Vám krásný zbytek dne,
Helena Peterová
Odborný poradce
www.vasevyzivne.cz
tel.: 800 400 441