Obava z listerie v těhotenství. Jaké je riziko při koupi krájeného melounu na prodejně?

Zodpovězené
18. dub 2022

Dobrý den,

chtěla bych se zeptat, jak moc je rizikové kupovat krájený meloun v prodejně. Jsem ve 23. tt. Minulý týden jsem si koupila v obchodě Billa nakrájený žlutý cukrový meloun, část jsem snědla hned a část až za 4 dny, byl v lednici. Pak jsem se dočetla, že u takového krájeného ovoce z obchodů je riziko listeriózy, pokud by ho před nakrojením neumyli a případně listerie by se ze slupky dostaly do dužiny. Nevěděla jsem, že tu je riziko listerie, doposud jsem se vyhýbala syrovému masu, nepasterizovanému mléku a plísňovým sýrům. Včera jsem však v knížce o těhotenství četla, že právě velké riziko je i z kontaminované zeleniny a ovoce a od té doby nad tím musím stále přemýšlet a bojím se, zda jsem miminku nemohla ublížit. Ještě navíc, když inkubační doba listeriózy se uvádí tak dlouhá a měsíc či více nemusí být patrné žádné příznaky.

Jaké je riziko, prosím?

Měla bych to nějak řešit?

Děkuji

Dobrý den,

možná se bojíte až moc (a ani z toho nemusí být Vaše miminko nadšeno). Řekl bych, že je na místě takový ten "zdravý rozum" - dodržovat hygienu, ale ne přehnaně. Neboli dávat si nějaké v krámu krájené věci je asi "radši ne", ale ve skutečnosti je pravděpodobnost nějakých komplikací mizivá.

Přeji Vám krásný den,
MUDr. Jiří Emmer
neurolog a farmakolog, Plzeň