Dětský domov. Kdo hájí zájmy dětí v dětském domově?

Zodpovězené
24. únor 2023

Dobrý den,

chtěla jsem se zeptat...Kdo hájí zájmy dětí v dětském domově? Pouze OSPOD?

Pracuji ve školství (asistent pedagoga) a mám trochu pochyby (nejsem sama) o fungování jednoho soukromého dětského domova. Děti chodí nemocné i s horečkou do školy, jsou kolikrát špinavé, o špatné velikosti bot a oblečení ani nemluvím. Je toho víc.

Budu ráda za odpověď a přeji hezký den.

K.

Dobrý den,

obdrželi jsme Váš dotaz ohledně hájení zájmů dětí v dětském domově.
Vámi uvedený OSPOD není jediným orgánem, který má chránit a monitorovat dodržování práv dětí v dětských domovech, avšak je s nimi nejvíce spjat. Kromě OSPODu dodržování kontroluje i státní zástupce a kontrolní úřad příslušného krajského úřadu. Zástupci výše uvedených úřadů mají možnost mluvit s dětmi o samotě. V případě, že si dítě stěžuje na chod dětského domova státnímu zástupci, je povinen se stížností dítěte zabývat a věc prověřit. Je možné se ozvat také veřejnému ochránci práv (vizte i jeho speciální webové stránky pro děti).

Věříme, že jsme dostatečně zodpověděli Váš dotaz a v případě bližších informací se na nás neváhejte obrátit na e-mail poradna@llp.cz.

Přejeme Vám krásný den,
Mgr. Karel Lach a Mgr. Anna Štefanidesová
právníci Ligy lidských práv
e-mail: poradna@llp.cz