Biopsie čípku při rizikovém těhotenství. Jaký na to máte názor?

Zodpovězené
3. zář 2020

Dobrý den,

jsem necelé dva roky po konizaci děložního čípku, momentálně jsem v 27. týdnu a brzy mě čeká preventivní vyšetření (po půl roce), kde bude provedena biopsie děložního čípku. Doktor řekl, že chce udělat testy ještě před porodem, ale já mám strach, aby mi nepodráždil děložní čípek a já neporodila dřív. Mám problémy se zkracováním děložního čípku, aktuálně je na hranici 25 mm, avšak mám nařízený klidový režim, užívání hořčíku a častější kontroly.

Ještě chci dodat, že při poslední biopsii mi byly zjištěny nějaké změny (prý jen nepatrné, není to ani CIN 1).

Jaký máte názor Vy?

Děkuji

Dobrý den,

u všech vyšetření je vždy nutné individuálně posoudit riziko a přínos vyšetření. V případě, tak jak ho popisujete, doporučuji celou záležitost raději ještě jednou prodiskutovat s vaším gynekologem.
Rozhodující slovo poté máte samozřejmě vy. Ale je nutné, aby jste pro své rozhodnutí měla aktuální informace a mohla důkladně uvážit jednotlivá pro i proti.

Přeji Vám krásný den,
MUDr. Martin Kučera, Ph.D.
Centrum asistované reprodukce Sanus Jihlava
ivf-jihlava@sanus.cz
www.sanus.cz