Hamiltonův hmat při pozit.nálezu na streptokoka. Nesmí se provádět kvůli riziku zánětu dělohy?

Zodpovězené
19. led 2020

Dobrý den,

chtěla bych se zeptat k již zodpovězené otázce ohledně zánětu dělohy v těhotenství ze dne 27. listopadu, zda je běžné, že se Hamilton. hmat provádí týden před termínem porodu při pozitivním nálezu stěru na streptokoka ve 36. týdnu.

Dozvěděla jsem se, že se v případě pozitivního nálezu na streptokoka provádět nesmí.

Je to právě kvůli riziku zánětu dělohy?

Děkuji a hezký den.

Dobrý den,

doporučené postupy k indukci porodu naleznete zde: http://www.gynultrazvuk.cz/data/clanky/6/dokume....

V medicíně se většinou nehovoří termíny "smí/nesmí", protože vše je relativní vzhledem k rizikům konání/nekonání. Např. těhotné teoreticky "nesmíte" dávat antidepresiva (mohla by poškodit plod), ale "smíte" je dát, kdyby hrozila horší věc...

Proto je nutno každý jednotlivý případ posuzovat samostatně (a s přihlédnutím k doporučeným postupům - ty už jsou hranicí mezi medicínou a právem).

Mějte krásný zbytek dne,
MUDr. Jiří Emmer
neurolog a farmakolog, Plzeň