Zdvojený dutý systém ledviny. Jak se to řeší a jaká jsou rizika?

Zodpovězené
31. črc 2023

Dobrý den,

měla bych na Vás dotaz. Byli jsme s manželem na druhém screeningu a pan doktor nám řekl, že naše miminko má zdvojený dutý systém pravé ledviny a množství plodové vody na horní hranici normy. Jsem momentálně 20+5tt a pan doktor nám o této vadě nebo jeho řešení moc neřekl, jen že si máme zajít na genetiku a za 2 týdny na kontrolu. Na internetu se toho člověk moc nedozví a ráda bych věděla jakékoli informace, jak se to řeší nebo jaká jsou rizika.

Předem děkuji za odpověď.

Dobrý den,

odchylky v močových cestách patří mezi nejčastější vrozené vývojové vady a právě zdvojení vývodného systém močových cest je z nich nejčastější (udává se, že se vyskytuje až u 0,7 % zdravé populace). Prognóza je velmi dobrá. Na genetické konzultaci to vše podrobně prokonzultujete, ev. lze zkonzultovat i dětského urologa (ten Vám je schopen přesně říci, zda a jakými způsoby se toto po porodu řeší). Je na místě během těhotenství zvýšené ultrazvukové sledování plodu. Po porodu obvykle následuje kontrola dětským urologem a sledování.

Přeji Vám hezký den,

MUDr. Martin Hynek

gynekolog-porodník, klinický genetik
www.gynfem.cz
www.cfm.gynpor.cz