Screening v 1. trimestru. Je můj výsledek v pořádku?

Zodpovězené
6. bře 2023

Dobrý den,

ráda bych se s Vámi, prosím, poradila ve věci 1. trimestrálního screeningu, který mi dělali přesně ve 12+5tt. Vyšel mi poměr 1:3700 na DS a v čase porodu budu mít 24 let.

Moje hodnoty:
CRL 60mm
freeBhcg: 22,58 ng/ml 0,74 MoM
Papp-a: 3,36 mlu/ml. 1,17 MoM
Linea nucheae : 2mm 1,97 MoM
Nosní kost : přítomna

Riziko M. Down odpovídající věku matky: 1/853
Kombinované riziko M. Down z výsledku v 1. trimestru: 1/3700

Myslíte, že můj výsledek je v pořádku?

Prosím Vás o názor a děkuji.

Dobrý den,

jednotlivé hodnoty máte v normální mezích a celkové výsledné riziko pro Downův syndrom máte 1:3700, což je velmi nízké riziko. Výsledek je tedy v pořádku, jinými slovy šance, že Vaše miminko má přesto nejčastější chromozomální vadu Downův syndrom je velmi malá a tento screening dokáže zachytit přes 90 % těchto případů.

Přeji Vám hezký den,

MUDr. Martin Hynek

gynekolog-porodník, klinický genetik
www.gynfem.cz
www.cfm.gynpor.cz