Růstová restrikce 1:34. Může těhotenství dopadnout dobře?

Zodpovězené
8. únor 2024

Dobrý den, pane doktore,

chtěla jsem se zeptat, jestli může dobře dopadnout těhotenství, když hodnoty I. screeningu (11+1) u restrikce vyšly 1:34. Jsem z tak vysoké hodnoty vyděšená. Vývojové vady vyšly negativní, preeklampsie 1 z 2315 a potom růstová restrikce plodu a tam je jen 1 z 34, takže pozitivní, doporučen Anopyrin 1× 150 mg.

Moc Vám děkuji za odpověď a opravdu budu ráda, když mi napíšete, co můžu čekat :( Dítě je z IVF, takže vymodlené.

Děkuji

Dobrý den,

určitě těhotenství může dopadnout dobře. Riziko 1:34 byť vypadá ve srovnání s ostatními výsledky výrazně hůře, odpovídá cca 3 %. Obecně se ví, že až okolo v 5-10 % těhotenství může mít plod nějakou formu růstové restrikce, takže se z výsledku neděste, prevenci Anopyrinem máte a hlavní doporučení, které je, je nevynechat ultrazvuky ve třetím trimetru (tj. v 30. a 36. týdnu), aby se případně včas odhalilo zpomalování růstu a včas se zasáhlo.

Držím palce!

Přeji Vám hezký den,

MUDr. Martin Hynek

gynekolog-porodník, klinický genetik
www.gynfem.cz
www.cfm.gynpor.cz