Plod o týden větší. Je to v pořádku?

Zodpovězené
13. dub 2024

Dobrý den,

je v pořádku, že na jedné prohlídce (7+4tt) byl plod o dva dny větší a najednou na prohlídce po 2 týdnech (8+4tt) o týden+1 den oproti výpočtu dle MS?

Vím, že výpočet není úplně směrodatný, ale u předchozích dětí byl rozdíl stabilní celou dobu a po posledním nezdaru se trošku bojím, jestli je vše v pořádku. Samozřejmě jsem se ptala i ošetřujícího lékaře, říkal, že je to relativní...I přesto hned do těhotenské průkazky zaznamenal jako určující termín porodu dle velikosti z uzt.

Děkuji

Dobrý den,

odhad stáří těhotenství na základě ultrazvuku neplatí na den. Je zatížen chybou při měření a variabilitou růstu embrya. Takže fakt, že při opakovaných ultrazvukových vyšetřeních "vyjde" stáří pokaždé trochu jinak je běžné a může kolísat plus mínus týden i více.

Přeji Vám hezký den,

MUDr. Martin Hynek

gynekolog-porodník, klinický genetik
www.gynfem.cz
www.cfm.gynpor.cz