Myom v těhotenství a pohlaví miminka. Je běžné, aby myom, který do té doby nebyl nikdy popsán, způsobil tak významný akustický stín?

Zodpovězené
10. dub 2024

Dobrý den, pane doktore,

na screeningu ve 13. tt mi byl dělán UZ, při krerém byl bohužel přítomen velký akustický stín, zřejmě od myomu. Stín zcela znemožnil vyšetření celé břišní dutiny plodu, jakožto i bránice a vyšetření srdce dopplerem.

Je běžné, aby myom, který do té doby nebyl nikdy popsán, způsobil tak významný akustický stín?

I pan doktor byl tak špatnou "slyšitelností" značně překvapen.

A má druhá otázka: Vím, že na tyto dotazy nerad odpovídáte a úplně chápu důvod, nicméně mi to nedá se nezeptat. Na jedné jediné foto z UZ je plod v celé délce poměrně hezky patrný a mně se zdá, že je i hezky vidět pohlavní hrbolek.

Mohu se zeptat na Váš názor, zda by se mohlo jednat spíše o holčičku?

Vím, že nic není jisté, jen mě zajímá, zda-li koukám správně.

Děkuji

Dobrý den,

děkuji za Váš dotaz. K první části dotazu: Myom může způsobit významný akustický stín a může být klidně zachycen poprvé i těhotenství, kdy myom, který byl např. velmi malý a nebyl před graviditou zachycen se v těhotenství zvětší (což se děje běžně) a je při ultrazvukovém vyšetření odhalen. Druhou možností je, že se nejedná o myom, ale o lokální kontrakci (stah) děložní stěny, což je časté a normální, ale od myomu to ultrazvukem jednoduše neodlišíte, resp. odlišíte pouze tak, že za hodinu tam již nic nebude. Takže ohledně možného myomu vyčkejte do další kontroly.

A k té druhé časti dotazu: ano, fotografie velmi dobře zachycuje inkriminovanou oblast a opravdu se spíše jedná o holčičku. Nicméně, s nákupy a zařizováním pokojíčku vyčkejte na potvrzení v pozdějších fázích těhotenství po 20. týdnu. 🙂

Přeji Vám hezký den,

MUDr. Martin Hynek

gynekolog-porodník, klinický genetik
www.gynfem.cz
www.cfm.gynpor.cz