Prasklinka na hrázi. Co ještě vyzkoušet, aby s tím dcera neměla stále problémy?

Zodpovězené
12. čer 2020

Dobrý den, paní doktorko,

chtěla bych poprosit o radu. Dcerce (10 let) se již nějakou dobu dělá prasklinka u konečníku, buď přímo na hrázi nebo v záhybu za konečníkem. Na doporučení v lékarně to mažu malinkým množstvím Hemagelu. Po dvou dnech se ranka zacelí, ale za pár dní znovu prasklinka.
Stolici má dcera bezproblémovou.

Mohla byste mi prosím poradit, co ještě zkusit, aby s tím neměla stále problémy?

Děkuji za odpověď a přeji pěkný den.

Pavla

Dobrý den Pavlo,

vzhledem k opakování se problému - prasklina v oblasti konečníku - bych uvažovala i o ekzému (dráždění nevhodným prádlem, těsným oblečením, pracím prostředkem, intmními ubrousky...atd.) nebo o potravinové nesnášenlivosti až alergii.
O ragádu - prasklinku doporučuji pečovat takto: 2x denně udělat sedací koupel v dubové kůře, potom ev. mazat gelem z dubové kůry (ale může pálit), na noc ošetřit krycí mastí (zinkovka), lze střídat s Imazolem pastou do zhojení. Nasadit laktobacilus, nejlépe Gynimun dual v dávkováni 1x1 denně ústy. Netraumatizovat perineum - hráz - jízdou na kole a podobně.

Přeji Vám krásný zbytek dne.
MUDr. Lenka Emmerová